Przeczytaj zanim wypełnisz wniosek do CEIDG

Zanim wypełnisz wniosek

Formularz CEIDG jest dostępny na stronie: ceidg.gov.pl. Wiele osób posiadających stron internetowych oferuje uzyskanie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Jednak powyższe działanie, ma na celu jedynie reklamowanie produktów firm. Przedsiębiorca może na kilka sposobów złożyć wniosek o wpis. Może złożyć wniosek on-line za pomocą podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego. W tej sytuacji loguje się na stronie firma.gov.pl, wypełnia wniosek online , podpisuje elektronicznie i wysyła. Drugim sposobem jest wypełnienie wniosek online anonimowo. Po wypełnieniu anonimowo wniosku online nadany zostaje przedsiębiorcy specjalny kod weryfikacyjny, który należy okazać pracownikowi odpowiedniego Urzędu. Tradycyjnie także można wydrukować formularz CEIDG-1, wypełnić go odręcznie zanieść do odpowiedniego Urzędu. Wnioski

CEIDG znajdą Państwo na stronie pomocfirmom.pl

Po wyborze formy dostarczenia wniosku czas zadecydować, czy formularz wypełnimy tradycyjnie, czy za pomocą kreatora. Korzystając z kreatora mamy krok po kroku, mamy pewność, że wpisujemy poprawnie dane.

Przejdźmy do meritum, co powinniśmy wiedzieć przed wypełnieniem wniosku, co powinniśmy przygotować?

 • Należy przygotować dowód osobisty bądź paszport, lub inny dokument tożsamości
 • Zaświadczenie o przyznaniu nr NIP, jeżeli osoba taki posiada
 • Należy oszacować datę rozpoczęcia działalności
 • Przedsiębiorca musi określić przedmiot wykonywanej D.G. Zgodnie z Polską Klasyfikacji Działalności (PKD)- szczegóły na stronie Głównego Urzędu Statystycznego

 • Należy wybrać formę opodatkowania
 • Należy zastanowić się nad tym, kto będzie prowadził księgowość
 • Jeżeli przedsiębiorca zechce, może podać nr osobistego rachunku bankowego, na który będą dokonywane zwroty podatku, należy także podać nr firmowego konta bankowego, jeżeli taki się posiada. Przed złożeniem wniosku dobrze jest przygotować dane dotyczące banku lub SKOK’u oraz konta..

Rachunek bankowy– przedsiębiorca musi być jego właścicielem lub współwłaścicielem. Należy podać następujące dane banku:

 • Kraj siedziby banku
 • Pełną nazwa banku
 • Nazwę posiadacza rachunku
 • Numer rachunku

Ustawa nie nakłada obowiązku prowadzenie firmowego konta bankowego. Taki obowiązek mają tylko przedsiębiorcy, których wartość transakcji przekracza kwotę 15 000 EURO, bez względu na liczbę płatności. Zmianę danych rachunku zgłaszamy za pomocą formularza CEIDG-1

Wybór opodatkowania- jest wiążący przedsiębiorcę do końca danego roku rozliczeniowego. Po wyborze odpowiedniej formy opodatkowania, Określamy do jakiego Urzędu Skarbowego odprowadzamy podatki i tak:

 • PIT- rozliczamy w Urzędzie Skarbowym zgodny z miejscem zamieszkania
 • CIT- rozliczamy w Urzędzie zgodnym ze względu na siedzibę spółki
 • VAT- zgłaszamy do Urzędu odpowiedniego dla miejsca wykonywania działalności gospodarczej. Kwota rejestracji wynosi 170 zł. VAT-R składamy najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia sprzedaży towarów lub usług objętych VAT.

 

ZUS- Przedsiębiorca niezależnie od CEIDG, musi dokonać zgłoszenia w odpowiedniej jednostce ZUS. Zgłoszenia dokonuje za pośrednictwem formularza ZUS ZUA. Terminem granicznym zgłoszenia jest 7 dni od rozpoczęcia działalności gospodarczej. Datą rozpoczęcia działalności zawsze jest data rzeczywistego rozpoczęcia działalności gospodarczej. Jeżeli zatrudnia się pracowników należy dokonać zgłoszenia przez formularz ZUS ZUA bądź ZUS ZZA, w terminie 7 dni od powstania obowiązku ubezpieczeń.

Na koniec warto dodać, że wpis do CEIDG jest bezpłatny. Przy wypełnianiu formularza należy dbać o to aby używać małych oraz dużych liter. Podając nazwę firmy pamiętajmy o odstępach, sprawdzajmy czy nie wprowadzone dane nie zawierają  błędów ortograficznych, interpunkcyjnych. Baza CEIDG jest ewidencją jawną, więc dane które podaliśmy przy wypełnianiu wniosku będą używane przez zewnętrzne firmy do korespondencji z przedsiębiorcą. Jeżeli we wniosku określimy miejsce prowadzenia działalności gospodarczej tożsame z miejscem zamieszkania, możemy spodziewać się, że właśnie ten adres będzie wyświetlany w bazie CEIDG, do której dostęp ma każdy. Aby uniknąć nieprzyjemności warto skorzystać z usług wirtualnych biur.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Start, Wiadomośći i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s