Prośba o wpłatę 115 zł na rzecz Krajowego Rejestru Pracowników i Pracodawców sp.z o.o.

Rejestracja w Krajowym Rejestrze Pracowników i Pracodawców sp. z o.o.

Liczne zapytania przedsiębiorców sprawiły, że redakcja portalu pomocfirmom.pl, postanowiła zapoznać się z działalnością spółki Krajowy Rejestr Pracowników i Pracodawców, która siedzibę ma w Warszawie. Po zapoznaniu się z doniesieniami podmiotów, które otrzymały pismo oraz stanowiskiem spółki, udało mi się ustalić następujące fakty.

Dane podane na stronie przedsiębiorstwa takie jak NIP, REGON oraz nr KRS, są zgodne z danymi rejestrowymi spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym. Powyższa firma działa w oparciu o przepisy ustawy Kodeks Spółek Handlowych. Chcielibyśmy podważyć doniesienia medialne, które określają wysyłane pismo, jakoby przypominające pismo urzędowe.

Zgodnie z licznym orzecznictwem Naczelnego Sądu Administracyjnego minimum elementów, które musi zawierać pismo, aby zakwalifikować je jako decyzję to:

  • oznaczenie organu administracji państwowej wydającego akt
  • wskazanie adresata aktu
  • rozstrzygnięcie o istocie sprawy
  • podpis osoby reprezentującej organ.

W przypadku, gdy dojdzie do kumulatywnego spełnienia określonych przesłanek, przedsiębiorca może mieć pewność, że nadawcą pisma jest organ administracji publicznej. Należy mieć na uwadze fakt, że decyzja administracyjna ma charakter rozstrzygający sprawę.

Fundamentem prowadzenia działalności gospodarczej jest Ustawa o Swobodzie Działalności Gospodarczej. Ustawa ta informuje o tym, że rejestracja działalności gospodarczej następuje po wpisaniu w rejestr jakim jest Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej, który jest bezpłatny. Akt ten określa także, jakie cechy powinien posiadać przedsiębiorca. Jego fachowość, a co za tym idzie profesjonalizm odzwierciedlony w sposobie prowadzenia działalności, jest jednym z czynników definiujących aktywność ekonomiczną w sferze prowadzenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorca nie może zasłaniać się niewiedzą, brakiem rozeznania w obowiązujących przepisach. Osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą być profesjonalne nie tylko w zakresie swojej branży. Powinny znać obowiązujące prawo w zakresie prowadzonej działalności, chodzi tu przedewszystkim o regulowanie stosunków z państwem (podatki oraz inne obowiązki), pracownikiem (ubezpieczenia, kodeks pracy ), kontrahentem ( kodeks cywilny) oraz klientem (prawa konsumenta, kodeks cywilny). Szerokie spektrum specjalizacji pozwala stwierdzić, że działalność gospodarczą powinny prowadzić osoby, które wykazują się wiedzą nie tylko z dziedziny prowadzonej działalności. Przedsiębiorca musi potrafić odróżniać podmioty występujące na rynku. Biznesmeni także często zapominają, że jawność rejestru CEIDG, daje możliwość wykorzystywania danych w nim zawartych, przez osoby trzecie. Art 12 przytoczony w piśmie wysyłanym do podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, reguluje jedynie procedurę uzyskania osobowości prawnej. Pełni on tutaj charakter informacyjny o podmiotowości przedsiębiorcy.

Krajowy Rejestr Pracowników i Pracodawców sp. z o.o. wychodzi z intencją zawarcia umowy, której treścią jest świadczenie usług. Same pismo można poczytać jako ofertę handlową, która ma niestandardową formę. W przypadku zainteresowania adresat oferty dokonuje, czynności prawnej, w tym przypadku opłaty za ogłoszenie wpisu. Na gruncie prawa cywilnego, występują różne sposoby, składania oświadczeń woli. Nadawca pisma uznaje wpłatę, jako chęć zawarcia umowy. Takie zachowanie jest prawnie dozwolone, także zachowanie racjonalnego terminu na gruncie orzecznictwa Sądu Najwyższego jest dopuszczalne.

Na przekór innym portalom, zachęcam do obiektywnego odniesienia się do działalności KRPiP sp. z o.o. Przedsiębiorcy korzystając z usług innych firm, powinni kierować się własnym interesem. Usługi, które proponuje Krajowy Rejestr Pracowników i Pracodawców sp. z o.o. mogą być bardzo intratne w stosunku do opłaty rejestrowej. Nieszablonowość działania spółki polegająca, na sposobie dotarcia do potencjalnego klienta, powinna przyciągnąć postępowych przedsiębiorców, którzy chcą w jak największym stopniu obniżyć koszty działalności gospodarczej.

Czy zachowanie KRPiP jest etyczne, zależy tylko od indywidualnego poczucia moralności. Na co dzień spotykamy się z różnymi formami prowokacji. Kierownik Biura Obsługi Klienta Krajowego Rejestru Pracowników i Pracodawców sp. z o.o. Marlena Hertzke pytana o etyczność pisma odpowiedziała następująco: „ Dwuznaczność przekazów jest dziś trwale związana z realizacją kampanii reklamowych, czy pomysłów na skuteczne dotarcie do potencjalnego klienta”. W sytuacji niekorzystnej dla jednej ze stron, częste niedomówienia, brak rozeznania w obowiązującym prawie, sprawia że duża część osób czuje się dotknięta „niesprawiedliwością”.

 Liczę na to, że lektura artykułów zamieszczonych na portalu pomocfirmom.pl, sprawi że przedsiębiorcy zaczną rozważniej prowadzić swoje interesy, a przed dokonaniem każdej czynności zastanowią się nad jej zasadnością. Powyższe pismo, jest ofertą i tylko od adresata zależy czy chciałby należeć do tego rejestru.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Start, Wiadomośći i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s