Jak założyć firmę???

Jak założyć firmę?

 I Wybór branży.

Wybór branży jest podstawą zakładania działalności gospodarczej. Dokonując analizy popytu, konkurencyjności, innowacyjności projektu oraz co najważniejsze naszej wiedzy dotyczącej danej dziedziny, z łatwością możemy określić w jakiej branży będziemy prowadzić biznes. Nadmierna konkurencja pomimo popytu, zniszczy nasz biznes. Brak popytu sprawi, że nie zarobimy na tym co lubimy robić. Wszystkiemu można zaradzić wprowadzając na rynek innowacyjne projekty, dzięki którym przykujemy uwagę potencjalnych klientów. Musimy nauczyć się wyróżniać w tłumie, musimy znać podstawy marketingu oraz prawa. Przede wszystkim musimy pamiętać, że przedsiębiorcy to profesjonaliści. Wybierając branżę mamy na uwadze naszą wiedzę o funkcjonowaniu firmy, mechanizmach rynku, o obowiązującym prawie. W razie gdy nie znamy się na powyższych sprawach, zatrudniamy osobę która będzie kompetentna do objęcia stanowiska kierowniczego. W takim wypadku warto jest mieć zaufanie do osoby, w rękach której spoczną nasze marzenia oraz finanse.

 

Wypełniając wniosek do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Do tego posłuży nam Polska Klasyfikacja Działalności. Na dzień dzisiejszy obowiązuje PKD ustalone w 2007 roku. We wniosku do CEIDG wybieramy jedna główną branżę oraz dodatkowe, dla których nie ma ograniczenia liczbowego. Warto jest także dodać dodatkowe branże, o  które w przyszłości chcielibyśmy poszerzyć naszą działalność. PKD 2007  możemy  odnaleźć  na  stronie www.stat.gov.pl/klasyfikacja oraz korzystając z wyszukiwarki GUS.

 

II Forma opodatkowania:

 

Zgodnie z art 3 ustawy o podatku dochodowym, osoba fizyczna zamieszkująca na terenie naszego Państwa, podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na pochodzenie źródeł dochodu.

Wybór opodatkowania jest istotny nie tylko ze względów prawnych ale i finansowych. Wpływa na wysokość przyszłego podatku oraz na rodzaj ewidencji księgowych. Wybierając formę opodatkowania możemy skorzystać z następujących opcji:

  1. Opodatkowanie na zasadach ogólnych skalą podatkową 18%, 32 %
  2. Opodatkowanie na zasadach ogólnych jednolitą stawką 19%
  3. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
  4. Karta podatkowa

Aby wybrać odpowiednią formę opodatkowania należy dokonać odpowiedniej analizy wielkości spodziewanych przychodów i wydatków, rodzaju działalności, rozmiaru przedsiębiorstwa.

 

  • Podatek na zasadach ogólny skalą podatkową jest formą podstawową opodatkowaną, w razie braku oświadczenia o wyborze formy, jest nadawany przedsiębiorcy z urzędu. Podatek odliczamy od dochodu uwzględniając różnicę pomiędzy przychodem a kosztem jego uzyskania. Podatek odprowadzamy miesięcznie lub kwartalnie (mały podatnik). Podatek dochodowy odprowadzamy w wysokości 18% minus 556,02 zł, a po przekroczeniu progu 85 528 zł, 14 839,02 zł plus 32% nadwyżki. Ewidencję prowadzi się w księgach przychodów i rozchodów a gdy uzyskamy przychów powyżej 1 200 000 euro zobligowani jesteśmy do prowadzenia księgi handlowej. Plusem tej formy opodatkowania jest możliwość rozliczania się z małżonkiem oraz zastosowania ulgi na dziecko. Przy obliczaniu rocznego podatku od dochodu obowiązuje nas PIT- 36.

  • Opodatkowanie na zasadach ogólnych jednolita stawką 19% jest zasadne w przypadku, gdy dochody są większe niż 85 528,02 zł. Forma ewidencji jest podobna jak przy skali podatkowej. Minusem jest to, że nie można rozliczać się z współmałżonkiem oraz nie można korzystać z ulgi np. na dziecko, internet.

  • Wybierając Kartę podatkową płacimy podatek niezależnie od przychodu. Więc w przypadku, gdy uzyskamy niższy dochód to i tak musimy zapłacić wysokość podatku ustaloną przez organ urzędu skarbowego. Ustalając stawkę Urząd Skarbowy bierze pod uwagę rodzaj oraz zakres działalności, liczbę zatrudnionych pracowników, liczbę mieszkańców miejscowości ,w której prowadzona jest działalność. Aby rozliczać się tą formą opodatkowania musisz spełniać pewne warunki:- Nie możesz korzystać z usług firm ( z wyjątkiem firm specjalistycznych np. księgowych), nie możesz zatrudniać pracowników na umowę zlecenie lub o dzieło.- Obowiązują Cię limity osób zatrudnionych w firmie- Współmałżonek nie może prowadzić działalności w tym samym zakresie co ty.Plusem jest brak prowadzenia ewidencji, nie trzeba także odprowadzać zaliczek na podatek dochodowy, nie trzeba także składać deklaracji o wysokości uzyskanego dochodu. W rozliczeniu rocznym w deklaracji PIT-16 możemy odliczyć tylko koszt poniesiony na pokrycie ubezpieczenia zdrowotnego. Inne dochody wykazujemy korzystając z formularza PIT-37.

  • Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych- jest formą opodatkowania, która obowiązuje osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą na podstawie umowy cywilnej jaką jest umowa spółki, spółki jawnej, a także osoby które uzyskują dochody z tytułu: najmu, dzierżawy, podnajmu, poddzierżawy. Podatek oblicza się od przychodu nie uwzględniając kosztów uzyskania przychodu. Wysokość stawek ryczałtu określona jest w zależności od wykonywanej działalności. Stawki obowiązujące to: 20%, 17%, 8,5%, 5,5%, 3%. Przy tej formie opodatkowania podatnik zobowiązany jest do prowadzenia ewidencji przychodów. Nie ma obowiązku składania deklaracji podatkowych ( m ciągu roku), jednakże trzeba odprowadzać zaliczki na podatek. Po zakończeniu roku podatkowego zeznanie dot. wysokości przychodów składa się na druku PIT-28, resztę dochodów wykazujemy w formularzu PIT-37. Nie możemy rozliczać się z współmałżonkiem ani korzystać z ulgi na dziecko.

 

Na wybór formy opodatkowania przedsiębiorcy mają czas do 20 stycznia lub do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej. Gdy zdecydujesz się na inną formę opodatkowania niż na zasadach ogólnych skalą podatkową, musisz zgłosić swój wybór naczelnikowi odpowiedniego urzędu skarbowego. Właściwość Urzędu Skarbowego:

  • W przypadku opodatkowania z zasadach ogólnych skali oraz 19 % właściwym naczelnikiem Urzędu Skarbowego jest ten, który jest zgodny z miejscem zamieszkania podatnika lub każdego ze wspólników.

  • W przypadku Karty podatkowej, naczelnik Urzędu Skarbowego zgodny z miejscem zakładu, taki jaki podano w CEIDG, a w przypadku gdy nie posiada się zakładu – miejscem zamieszkania podatnika, gdy podatnikiem jest osoba prawna i nie można określić siedziby spółki, miejscem zamieszkania jednego ze wspólników.

Na końcu warto dodać że podatnik może zrzec się zastosowanego opodatkowania w formie karty podatkowej w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji ustalającej wysokość podatku dochodowego.

II Inne ważne aspekty rozpoczynania działalności gospodarczej:

Przy prowadzeniu działalności musimy pamiętać o wyrobieniu pieczątki, wyborze konta bankowego osobistego lub firmowego, reklamie, finansowaniu inwestycji, wyborze formy prawnej. Zapraszamy do zapoznania się zresztą artykułów, które pomogą Państwu prowadzić działalność gospodarczą.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Start, Wiadomośći i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s