Czym jest Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej

Czym jest CEIDG?

Od dnia 1 lipca 2011 r. obowiązują nowe przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Utworzono Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej ,w skrócie CEIDG, który jest systemem rejestracji i ewidencji przedsiębiorców będących osobami fizycznymi, działający na podstawie Ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej ( Dz.U.204 Nr 173 poz. 1807 ).

 Utworzenie CEIDG, miało na celu ułatwienie osobom fizycznym rejestrację, nanoszenie zmian oraz dokonywania wykreśleń z administracyjnego rejestru jaki jest ewidencja działalności.

Miała zminimalizować czas jaki zajmuje załatwianie formalności związanych z rejestracją działalności gospodarczej. Dlatego wniosek stanowi jednocześnie zgłoszenie do ZUS/KRUS, GUS oraz naczelnika urzędu skarbowego.

Od 1 lipca do końca 2011 roku trwało przenoszenie danych z ewidencji gminnych do CEIDG o funkcjonujących przedsiębiorcach (aktywni i zawieszeni). Z dniem przeniesienia do CEIDG wpisu, wójt, burmistrz albo prezydent miasta przestawał być organem ewidencyjnym dla przedsiębiorcy, którego wpis przeniesiono. Do dnia 31 grudnia 2011 r., w zakresie wpisów nieprzeniesionych do CEIDG, wójt, burmistrz albo prezydent miasta pozostawał organem ewidencyjnym i rejestruje zmiany we wpisach.

 

Od początku lipca 2011 roku informacje o przedsiębiorcach – osobach fizycznych są dostępne za pośrednictwem Internetu. CEIDG jest rejestrem ogólnopolskim prowadzonym przez ministra gospodarki. Są w nim zawarte dane wszystkich osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą i zarejestrowanych w Polsce. Należy pamiętać, że Dane przedsiębiorców są jawne i nie podlegają ustawie o ochronie danych osobowych. Jeżeli Nazwą firmy są dane osobowe przedsiębiorcy lub też siedziba firmy znajduje się pod adresem prywatnym, te dane także są jawne. Co za tym idzie każda inna firma może posiadać dane o tym przedsiębiorcy. Firmy te mogą kierować na adres domowy przedsiębiorcy korespondencję, oferty handlowe, zapytania itp. Każdy może sprawdzić swojego kontrahenta, wystarczy bowiem znać nr regon, bądź nazwę firmy by w minutę sprawdzić, czy osoba z którą chcemy zawrzeć jakąkolwiek umowę, czy też dokonać zakupu usług, bądź produktów faktycznie prowadzi działalność gospodarczą podlegającą wpisowi do tego rejestru.

Do zadań Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej należy:

  • ewidencja przedsiębiorców będących osobami fizycznymi;
  • udostępnianie informacji o przedsiębiorcach i innych podmiotach w zakresie wskazanym w ustawie;
  • umożliwienie wglądu do danych bezpłatnie udostępnianych przez Centralną Informację Krajowego Rejestru sądowego;
  • umożliwienie ustalenia terminu i zakresu zmian wpisów w CEIDG oraz wprowadzającego je organu.

Dostęp do tych wszystkich informacji jest możliwy za pośrednictwem elektronicznej platformy usług administracji publicznej. Dzięki formularzom elektronicznym zamieszczonym na stronie internetowej CEIDG ( http://www.ceidg.gov.pl ) można złożyć wniosek o wpis do CEIDG, zmienić, zawiesić, wznowić lub zakończyć działalność gospodarczą.

Rejestracja w CEIDG jest wolna od opłat. Wniosek można wypełnić on-line przy użyciu kreatora który podpowie i poprowadzi „krok po kroku” przez procedurę lub klasycznie przy użyciu formularza wniosku CEIDG-1. Podstawą do złożenia wniosku w CEIDG jest identyfikacja tożsamości osoby której wniosek dotyczy oraz podpisanie wniosku. W przypadku wniosku o zmianę, zawieszenie lub wznowienie niezbędny jest nr NIP. Jeżeli składasz wniosek on-line możesz to zrobić za pomocą podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego i w ten sposób zalogować się do systemu CEIDG.

Bezpieczny podpis elektroniczny można kupić obecnie w jednej z pięciu firm świadczących usługi w tym zakresie (kwalifikowane podmioty świadczące usługi certyfikacyjne w zakresie podpisu elektronicznego), wpisanych do rejestru Ministerstwa Gospodarki.
Są to:
•    Krajowa Izba Rozliczeniowa,
•    Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych,
•    Unizeto Technologies,
•    MobiCert,
•    Enigma S.O.I.

Usługi certyfikacyjne mają charakter komercyjny, a wysokość opłat określają podmioty świadczące te usługi.

Profil zaufany jest bezpłatną metodą potwierdzania tożsamości obywatela w systemach elektronicznej administracji – to odpowiednik bezpiecznego podpisu elektronicznego, weryfikowanego certyfikatem kwalifikowanym. Możesz także wypełnić wniosek anonimowo, wydrukować go i zanieść do Urzędu odpowiedniego dla miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. W Urzędzie składasz wniosek wraz z kodem wygenerowanym po zakończeniu jego wypełniania. Cała procedura trwa dużo krócej niż klasyczna forma rejestracji. Należy pamiętać, o tym że trzeba udać się do Urzędu Skarbowego oraz Zakładu Ubezpieczeń w celu złożenia odpowiednich formularzy. ( Formularze znajdziesz na stronie pomocfirmom.pl)

CEIDG umożliwi także wgląd do danych bezpłatnie udostępnianych przez Centralną Informację Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Będzie to np. pełna nazwa spółki z o.o.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Start, Wiadomośći i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s